Co je vlastně klimatizace?

 • Všichni asi víme, že klimatizace slouží k ochlazení vzduchu, a to především v horkých letních měsících, kdy je zchlazení možné snad jen na koupalištích nebo v prostředí vinného sklípku. Pokud jsou ale koupaliště přeplněná a vinný sklípek nemáte je pro Vás tím správným řešením klimatizace – za krátkou chvíli nabízí moře ochlazení.

  Avšak méně známým faktem je, že tato zařízení jsou schopna nejen ochlazovat, ale i vytápět. Vytápění klimatizační jednotkou využijete jak s příchodem sychravého podzimu, tak v mrazivé zimě a dokonce i v jarních měsících, které ještě nejsou zcela teplé. Klimatizaci tedy můžete používat celý rok!

  Výhodou některých typů zařízení jsou také prachové filtry, ty jsou schopny vzduch čistit a odvlhčovat – tedy vytváří vhodné prostředí i pro alergiky.

  Nyní již víme, co to klimatizace je a k čemu slouží, nabízí se nám ale další otázka: ,,Jak vlastně ta klimatizace vypadá, a z čeho se skládá? Zodpovědět tuto otázku je o něco složitější, protože vždy záleží na daném druhu či typu zařízení.

  Obecně, ale můžeme tvrdit, že:

  – Každá vzduchotechnika se skládá z vnitřní a venkovní části

  • venkovní část tvoří kompresor a výparník
  • vnitřní část se skládá z vnitřního výměníku, ovládací elektroniky a ventilátoru

  – Vnitřní a vnější jednotka jsou spolu propojeny párem potrubí (tímto potrubím proudí chladivo) a kabelem spojujícím desky s elektronikou.

  – Klimatizační jednotku lze ovládat dálkově skrz dálkový infračervený ovladač či manuálně skrz nástěnný (drátový) ovladač.