Podlahové vytápění

 

Víme, že nejpříjemnější je teplo od nohou. Přesně takové poskytuje elektrické podlahové vytápění, díky kterému bude komfort vašeho bydlení vysoký a zároveň je snadno dostupný.

 

Navíc má spoustu výhod – je bezúdržbové, díky přesné a kvalitní regulaci úsporné a bezpečné.

Elektrické podlahové vytápění lze použít jako hlavní zdroj tepla nebo jako temperování vybraných ploch pro větší tepelnou pohodu (koupelna, teplá podlaha pod pracovním stolem nebo pás u kuchyňské linky apod.).

Důležité je vysoká životnost a bezúdržbovost. Při správné instalaci a provozu je životnost kabelů až 50 let. Topné kabely je možné nainstalovat na plochu libovolného tvaru a velikosti. Tepelná pohoda je dána pravidelným a rovnoměrným rozloženích odporových drátů po celé ploše. Nejvyšší teplota je tedy rozprostřená po celé ploše podlahy, a protože z fyzikálního hlediska teplo stoupá vzhůru, je v celém domě příjemná stabilní teplota.

Zdravotní výhody – podlahové vytápění je vhodné pro alergiky, nedochází k víření prachu. Z důvodu volné podlahové plochy (veškeré prvky topení jsou zality v podlaze) je snadnější úklid.

Tento systém vytápění lze uplatnit snad ve všech typech objektů – v novostavbách a rekonstrukcích rodinných domů, v bytech, chalupách a to i při omezené možnosti navýšení podlahy. Hodí se téměř pod jakoukoliv podlahovou krytinu.

Pro optimální tepelný komfort postačuje u elektrického podlahového topení nižší teplota v interiéru než u jiných systémů vytápění. Vytápění realizované elektrickými topnými kabely s regulací tak má příznivé provozní náklady, ale velmi příznivé jsou i náklady pořizovací – ve srovnání s jinými složitými vytápěcími systémy.

Podlahové vytápění výrazně zvyšuje komfort bydlení a snižuje náklady na vytápění. Pokud je dobře navržen a nainstalován, zajistí v celém domě nebo bytě stálou příjemnou teplotu. Ale co když nepotřebujete vytápět všechny místnosti na stejnou teplotu? V takovém případě je ideálním řešením zónová regulace.

Hlavním účelem regulace podlahového vytápění je zajistit optimální teplotu v jednotlivých místnostech. Obecně by se teplota v místnostech měla přiklánět k rozumným nižším hodnotám, aby nedocházelo ke zbytečnému přehřívání místností.

V praxi to znamená následující teploty:

  • Obývací pokoj – 21 až 23 °C
  • Dětský pokoj – 20 až 22 °C
  • Předsíň a chodba – 15 až 17 °C
  • Ložnice – 18 až 20 °C
  • Koupelna – 24 až 25 °C
  • Kuchyně – 20 až 22 °C

Optimální teploty v jednotlivých místnostech mají kromě zvýšeného komfortu bydlení také další efekt – zdravotní. To platí zejména pro prostor ložnice. Pokud usínáte v přetopené místnosti, můžete mít časem problémy se spánkem a nočním pocením. Kromě toho existuje také ekonomický důvod. Nemá přece smysl vytápět všechny místnosti na jednu teplotu a topit, když nikdo není dlouho doma. Tím se ušetří značné náklady na vytápění.

Úspora a účinnost

Podlahové vytápění předává teplo do prostoru sáláním a to až 55% podílem. Sáláním se ohřívá i samotná stavební konstrukce a tepelně pohodový stav nastává při teplotách vzduchu o 1–4°C nižších než při konvekčním vytápění. Účinnost přeměny elektrické energie na tepelnou je téměř 100%, navíc energetické podniky poskytují zákazníkům využívajícím elektrickou energii na vytápění výhodné sazby, které se pak vztahují i na ostatní elektrické spotřebiče, což přináší další úsporu. Tento způsob vytápění je také ohleduplnější vůči životnímu prostředí, do kterého se dostává méně exhalací vznikajících při výrobě tepla.