Podlahové vytápění

 

Víme, že nejpříjemnější je teplo od nohou. Přesně takové poskytuje elektrické podlahové vytápění, díky kterému bude komfort vašeho bydlení vysoký a zároveň je snadno dostupný.

 

Navíc má spoustu výhod – je bezúdržbové, díky přesné a kvalitní regulaci úsporné a bezpečné.

Podlahové vytápění
Podlahové vytápění
Podlahové vytápění
Podlahové vytápění
Podlahové vytápění
Podlahové vytápění
Podlahové vytápění

Elektrické podlahové vytápění lze použít jako hlavní zdroj tepla nebo jako temperování vybraných ploch pro větší tepelnou pohodu (koupelna, teplá podlaha pod pracovním stolem nebo pás u kuchyňské linky apod.).

Důležité je vysoká životnost a bezúdržbovost. Při správné instalaci a provozu je životnost kabelů až 50 let. Topné kabely je možné nainstalovat na plochu libovolného tvaru a velikosti. Tepelná pohoda je dána pravidelným a rovnoměrným rozloženích odporových drátů po celé ploše. Nejvyšší teplota je tedy rozprostřená po celé ploše podlahy, a protože z fyzikálního hlediska teplo stoupá vzhůru, je v celém domě příjemná stabilní teplota.

Zdravotní výhody – podlahové vytápění je vhodné pro alergiky, nedochází k víření prachu. Z důvodu volné podlahové plochy (veškeré prvky topení jsou zality v podlaze) je snadnější úklid.

Tento systém vytápění lze uplatnit snad ve všech typech objektů – v novostavbách a rekonstrukcích rodinných domů, v bytech, chalupách a to i při omezené možnosti navýšení podlahy. Hodí se téměř pod jakoukoliv podlahovou krytinu.

Pro optimální tepelný komfort postačuje u elektrického podlahového topení nižší teplota v interiéru než u jiných systémů vytápění. Vytápění realizované elektrickými topnými kabely s regulací tak má příznivé provozní náklady, ale velmi příznivé jsou i náklady pořizovací – ve srovnání s jinými složitými vytápěcími systémy.

Podlahové vytápění výrazně zvyšuje komfort bydlení a snižuje náklady na vytápění. Pokud je dobře navržen a nainstalován, zajistí v celém domě nebo bytě stálou příjemnou teplotu. Ale co když nepotřebujete vytápět všechny místnosti na stejnou teplotu? V takovém případě je ideálním řešením zónová regulace.

Hlavním účelem regulace podlahového vytápění je zajistit optimální teplotu v jednotlivých místnostech. Obecně by se teplota v místnostech měla přiklánět k rozumným nižším hodnotám, aby nedocházelo ke zbytečnému přehřívání místností.

V praxi to znamená následující teploty:

  • Obývací pokoj – 21 až 23 °C
  • Dětský pokoj – 20 až 22 °C
  • Předsíň a chodba – 15 až 17 °C
  • Ložnice – 18 až 20 °C
  • Koupelna – 24 až 25 °C
  • Kuchyně – 20 až 22 °C

Optimální teploty v jednotlivých místnostech mají kromě zvýšeného komfortu bydlení také další efekt – zdravotní. To platí zejména pro prostor ložnice. Pokud usínáte v přetopené místnosti, můžete mít časem problémy se spánkem a nočním pocením. Kromě toho existuje také ekonomický důvod. Nemá přece smysl vytápět všechny místnosti na jednu teplotu a topit, když nikdo není dlouho doma. Tím se ušetří značné náklady na vytápění.

Úspora a účinnost

Podlahové vytápění předává teplo do prostoru sáláním a to až 55% podílem. Sáláním se ohřívá i samotná stavební konstrukce a tepelně pohodový stav nastává při teplotách vzduchu o 1–4°C nižších než při konvekčním vytápění. Účinnost přeměny elektrické energie na tepelnou je téměř 100%, navíc energetické podniky poskytují zákazníkům využívajícím elektrickou energii na vytápění výhodné sazby, které se pak vztahují i na ostatní elektrické spotřebiče, což přináší další úsporu. Tento způsob vytápění je také ohleduplnější vůči životnímu prostředí, do kterého se dostává méně exhalací vznikajících při výrobě tepla.